Wojewódzki Inspektorat Ochrony Roślin i Nasiennictwa w Białymstoku
Oddział w Hajnówce
tel., fax. 85-682-23-20
e-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

KOMUNIKAT O ZAGROŻENIU UPRAW ROŚLIN

Województwo: podlaskie
Powiat: hajnowski
Agrofag: Kwieciak jabłkowiec
Roślina: Jabłoń
Data publikacji komunikatu: 11.04.2018

Jabłoniom zagraża kwieciak jabłkowiec.

Decyzję o sposobie i terminie zwalczania kwieciaka jabłkowca należy podjąć po przeprowadzeniu obserwacji.

Chrząszcze opuszczają kryjówki zimowe gdy temperatura przekroczy 8oC. Przy temperaturze około 12oC przelatują na sąsiednie drzewa. Chrząszcze nadgryzają pąki (obserwujemy wówczas wypływanie soku z uszkodzonych pąków („płacz pąków”) i składają w nich jaja. Larwy żerują wewnątrz pąków niszcząc pręciki i słupek.

Szkodliwość kwieciaka jabłkowca zależy od intensywności kwitnienia jabłoni. Jeśli pąków jest mało, żerujący chrząszcz może zniszczyć większość z nich. Natomiast w przypadku obfitego kwitnienia kwieciak jedynie przerzedza je.

Zabiegi zwalczające szkodnika przeprowadza się szczególnie w sadach o słabo zapowiadającym się kwitnieniu i w sadach, gdzie w poprzednim sezonie stwierdzono masowe występowanie szkodnika, po przekroczeniu progu szkodliwości:

Próg szkodliwości dla kwieciaka jabłkowca wynosi:

  • od 5 do 10 chrząszczy strząśniętych z 35 gałęzi na płachtę entomologiczną wiosną w fazie pękania pąków,
  • w okresie bezlistnym strząsanie należy przeprowadzać w dzień słoneczny, w południe przy temperaturze powietrza 10-12oC

 

Zaleca się wykonywać zabiegi środkami ochrony roślin z uwzględnieniem stosowania w pierwszej kolejność metod biologicznych, agrotechnicznych i hodowlanych.

Zgodnie z ustawą o środkach ochrony roślin:

  1. środki ochrony roślin mogą być stosowane jeżeli zostały dopuszczone do obrotu i stosowania
  2. środki ochrony roślin należy stosować w taki sposób, aby nie stwarzać zagrożenia dla zdrowia ludzi, zwierząt oraz dla środowiska, w tym przeciwdziałać zniesieniu środków ochrony roślin na obszary i obiekty niebędące celem zabiegu z zastosowaniem tych środków oraz planować stosowanie środków ochrony roślin z uwzględnieniem okresu, w którym ludzie będą przebywać na obszarze objętym zabiegiem.
  3. środki ochrony roślin stosuje się sprzętem sprawnym technicznie
  4. zabieg z zastosowaniem środków ochrony roślin przeznaczonych dla użytkowników profesjonalnych może być wykonywany przez osoby przeszkolone, zgodnie z art.41 w/w ustawy
  5. profesjonalni użytkownicy środków ochrony roślin są zobowiązani do prowadzenia dokumentacji dotyczącej stosowanych przez nich środków ochrony roślin i przechowywania jej przez co najmniej 3 lata

UWAGA:

Informacje o środkach ochrony roślin dopuszczonych przez Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi
do obrotu i stosowania w Polsce są dostępne pod adresem:

http://www.minrol.gov.pl > Informacje branżowe > Produkcja roślinna > Ochrona roślin

 

 

Kierownik Oddziału
Irena Koc