12. Edycja Międzynarodowego Festiwalu Filmów Krótkometrażowych ŻUBROFFKA odbędzie się od 6 do 10 grudnia 2017 roku. Festiwal jest marką samą w sobie – to największe tego typu wydarzenie w tej części Europy! ŻUBROFFKA od ponad dekady buduje kulturalny pomost między Wschodem i Zachodem, Północą i Południem, dzięki czemu w Białymstoku i na Podlasiu spotyka się twórcza energia z całego świata. ŻUBROFFKA to mądre filmy, niepowtarzalne spotkania z twórcami, warsztaty, panele dyskusyjne, energetyczne koncerty i interesujące wystawy.

W 2017 roku, do ośmiu konkursów selekcjonerzy wybrali 125 najciekawszych filmów (spośród prawie dwóch tysięcy!). Jak zwykle, w programie znajdą się także specjalne projekcje produkcji krótkometrażowych z całego świata. W ciągu pięciu dni widzowie obejrzą łącznie prawie 300 krótkich filmów, na pokaz których – jak zawsze – wstęp jest bezpłatny.

Od lat Festiwal gości w zaprzyjaźnionych instytucjach i placówkach kultury, w galeriach, liceach, na uczelniach, klubie i w szkole językowej. W tym roku krótkie kino z całego świata pojawi się w aż 11 podlaskich miejscowościach!

Pokaz w Narwi
7 grudnia 2017 (czwartek)
godz. 17:00 Narew / Narwiański Ośrodek Kultury, ul. Mickiewicza 105, wstęp wolny
Pokaz Rumuńska Rewolucja Filmowa (109’), wiek: 16+

Razem z Rumuńskim Instytutem Kultury prezentujemy Państwu zestaw rumuńskich filmów krótkometrażowych. W programie zestawienie najlepszych krótkich metraży ostatnich lat, prezentujące dokonania młodych twórców. Od pewnego czasu rumuńskie kino przeżywa prawdziwą rewolucję – nie krwawą, jak w niezapomnianym roku 1989, lecz łagodną, hojna, owocną w wybitne filmy i wymarzone kariery młodych rumuńskich filmowców. Ale równie radykalną wobec przeszłości... kina! W programie pokazu m.in. szalona Noc w Tokoriki (pewna osiemnastolatka usłyszy wyznanie chłopaka, o którym długo nie zapomni ani ona, ani jej goście), Fajka, seks i omlet (Victor i Filip planują czworokącik, a ich żony nie mają o tym pojęcia), animacja Mamo, tato, muszę wam coś powiedzieć (Pedro przyznaje się, że jest wilkołakiem)... i wiele innych. Zobaczcie filmy przyszłych gwiazd rumuńskiego i światowego kina!

Kuratorka/Curator: Sabra Daici

 

Program:


Offstage, Andrei Huțuleac, 2017, 25’
zubr 2017 offstage

 

Când afară ninge/When It's Snowing Outside, Conrad Mericoffer, 2017, 12’
zubr 2017 when its snowing outside

 

Sechestrați fără voie/Humans in Frame, Tudor Botezatu, 2017, 11’
zubr 2017 humans in frame

 

A Night in Tokoriki, Roxana Stroe, 2016, 18’
zubr 2017 a night in tokoriki

 

Mâ cheamâ Costin, Radu Potcoavă, 2016, 14’
Pipa, sexul și omleta, Ana-Maria Comănescu, 2016, 22’
Mamâ, tatâ, trebuie sâ vâ spun ceva..., Paul Mureșan, 2017, 6’

 

Festiwal zrealizowany z dotacji Miasta Białegostoku oraz dofinansowania Polskiego Instytutu Sztuki Filmowej

Organizator: Białostocki Ośrodek Kultury – DKF „GAG”
Współorganizator: Narwiański Ośrodek Kultury

Więcej:
www.zubroffka.pl
www.facebook.com/zubroffka

zubr 2017 plakat