Zakończyła się realizacja projektu „Rozwój turystyki aktywnej i branży turystycznej w ujęciu transgranicznym”, którego parterem było Starostwo Powiatowe w Hajnówce

Przygraniczne położenie oraz bliskość Puszczy Białowieskiej – europejskiej perełki na Liście Światowego Dziedzictwa UNESCO to atuty, które powiat hajnowski stara się wykorzystywać.  Nieprzerwanie od 13. lat starostwo powiatowe współpracuje z  partnerami z Białorusi na płaszczyźnie turystycznej i społecznej. Do bogatego wachlarza wspólnych przedsięwzięć dołączyć można zakończony z końcem lipca projekt „Rozwój turystyki aktywnej i branży turystycznej w ujęciu transgranicznym”, którego liderem był Park  Narodowy Białowieżskaja Puszcza w Kamieniukach, zaś partnerem – Powiat Hajnowski. Projekt trwający jedenaście miesięcy obfitował w liczne przedsięwzięcia, często  angażujące lokalne społeczności po obu stronach granicy.

Jednym z nich była organizacja szkolenia na przewodników turystycznych po regionie Puszczy Białowieskiej. Inicjatywa skierowana do mieszkańców powiatu umożliwiła zainteresowanym uczestnikom podnieść kwalifikacje zawodowe oraz poprawić swoją sytuację na rynku pracy. Profesjonalne szkolenie trwające 3 miesiące zakończyło się wręczeniem certyfikatów ukończenia. Następnie uczestnicy przystąpili do egzaminu organizowanego przez Białowieski Park Narodowy. Podobne szkolenie przeprowadzone zostało dla białoruskich przewodników, organizowane przez lidera projektu. 

Z kolei zainteresowani poznaniem dziedzictwa kulturowego oraz walorów turystycznych po obu stronach granicy mogli wziąć udział w polsko – białoruskim szkoleniu kulinarnym organizowanym w Białowieży, rajdach rowerowych w Polsce i na Białorusi lub szkoleniu i rajdzie nordic walking w Hajnówce. Budowie więzi oraz zacieśnianiu partnerskich relacji służyła także wizyta studyjna touroperatorów z Białorusi w regionie Puszczy Białowieskiej. Bogaty harmonogram był tak skonstruowany, by nastąpiła wymiana doświadczeń w zakresie różnych usług turystycznych. W ramach projektu zaplanowano również wspólny udział na targach turystycznych w Mińsku i Lublinie. Innymi ważnymi działaniami z zakresu promocji  i rozwoju turystyki w regonie są inwentaryzacja i odnowienie polskiego odcinka rowerowego Białowieskiego Szlaku Transgranicznego wraz z jego odnogami, łączącego Puszczę Białowieską po dwóch stronach granicy a także wydanie nowej publikacji o turystyce aktywnej w regionie.

Wielość zadań oraz ich różnorodność – od działań wspierających rozwój turystyki po integrację lokalnych  społeczności  w sferze turystyki sprawia, że projekt realnie przyczynił się do utrwalenia pozytywnego wizerunku powiatu hajnowskiego jako miejsca atrakcyjnego turystycznie oraz stworzył płaszczyznę do dalszej, równie owocnej współpracy z parterem białoruskim w przyszłości.

Realizacja projektu nie jest jedynym działaniem na rzecz promocji regionu,  podejmowanym przez starostwo. Z końcem czerwca zakończyło się inne przedsięwzięcie – „Polsko-białoruska współpraca w dziedzinie turystyki” w ramach którego dokonano m.in. opracowania i druku materiałów promocyjnych, utworzenia Polsko-Białoruskiego Punktu Informacji Turystycznej w Hajnówce i w Kamieńcu oraz odnowienia czerwonego szlaku rowerowego Hajnówka – Dubicze Cerkiewne – Czeremcha – Piaski (85 km). W minionym roku zakończyła się także realizacja projektu pt. „Questing – wyprawy odkrywców”, owocujących poswataniem 11 questowych tras. Z kolei w ramach projektów: „Platforma współpracy na rzecz zrównoważonego rozwoju regionu Puszczy Białowieskiej” oraz „Promocja Puszczy Białowieskiej w sieci” starostwo zrealizowało film i spoty promujące walory turystyczne regionu. Oba przedsięwzięcia były promowane w mediach oraz portalach społecznościowychPonadto starostwo czynnie współpracuje z Lokalną Organizacją Turystyczną „Region Puszczy Białowieskiej”, w ramach tego LOT realizuje zadanie publiczne dot. prowadzenia Centrum Turystyki Regionu Puszczy Białowieskiej w Hajnówce. 

Program transgraniczny logologo euroregion puszcza bialowieskapblogo powiat hajnowskilogo unia europejska

Projekt „Rozwój turystyki aktywnej i branży turystycznej w ujęciu transgranicznym” jest współfinansowany ze środków Unii Europejskiej w ramach programu Współpracy Transgranicznej Polska-Białoruś-Ukraina 2007-2013 realizowanego w ramach projektu parasolowego „Wsparcie transgranicznych inicjatyw społeczności lokalnych w Euroregionie Puszcza Białowieska”, którego liderem jest Stowarzyszenie Samorządów Euroregionu Puszcza Białowieska.