Sprawozdanie z realizacji projektu  “Zioła w domu to zdrowa rodzina”

realizowanego przez Koło Gospodyń Wiejskich w Narwi w ramach programu “Działaj Lokalnie” Polsko-Amerykańskiej Fundacji Wolności I Ośrodkiem Działaj Lokalnie Stowarzyszenia Samorządów Euroregionu Puszcza Białowieska

Realizację projektu pt.”Zioła w domu to zdrowa rodzina” rozpoczęliśmy 4 września od wyjazdu integracyjnego do Ziołowego Zakątka w Korycinach – unikatowego w skali świata obiektu agroturystycznego położonego w samym sercu najczystszego regionu Podlasia.

    W trakcie pobytu uczestnicy wycieczki zwiedzili ogród botaniczny z kolekcją roślin użytkowych, wysłuchali gawędy o ziołach oraz zapoznali się z właściwościami ziół i ich zastosowaniu w różnych dziedzinach życia. Podczas zwiedzania można było dotknąć roślin i je powąchać.

Obejrzeli również  usytuowany na terenie ogrodu zabytkowy XVIII -wieczny kościół z ogrodem biblijnym, domek różany, słowiański krąg kamienny oraz starą bimbrownię.

    Po dwugodzinnym spacerze wycieczkowicze przystąpili do wykonywania ekologicznych produktów. Własnoręcznie przygotowali herbatki ziołowe oraz przyprawy po wcześniej  dokładnym wyjaśnieniu ich zastosowania w życiu codziennym. Na koniec pobytu w Korycinach grupa udała się na ekologiczny obiad. Przygotowano pierogi serowe z dodatkiem pokrzywy oraz ziołowo-owocowy kompot.

Miło spędzony dzień w Ziołowym Zakątku pozwolił uczestnikom bliżej  poznać się i osobiście zobaczyć jak wokół nas  rosną różne lokalne surowce, które można  używać w życiu codziennym do produkcji ekologicznej żywności.

    Wycieczka była też elementem integracji mieszkańców gminy Narew, gdyż udział w niej wzięli ludzie zamieszkujący sąsiednie wsie  (Tyniewicze, Gorodzisko, Łosinka, Chrabostówka).

    Dnia 8 września 2020 roku w Bibliotece Publicznej w Narwi odbyło się seminarium p.t.: ,,Wykorzystanie ziół w niekonwencjonalnym leczeniu domowym”, które poprowadziła pani Ewa Czyżewska.

   Na spotkanie przybyło wiele kobiet interesujących się ziołami, zielarstwem, ziołolecznictwem a przede wszystkim zdrowiem swoim i swojej rodziny.

       Prowadząca przekazała zebranym podstawowe i niezbędne informacje na temat przetwórstwa ziół na potrzeby rodziny. Zapoznała z zasadami zbierania, suszenia, przechowywania tych roślin a także, jak należy prawidłowo przygotowywać odwary, napary, maceraty, nalewki, wyciągi olejowe oraz soki. Wyjaśniła, dlaczego zioła są tak ważne dla człowieka, jaka siła w nich się znajduje, w leczeniu jakich dolegliwości i schorzeń mogą być przydatne. W czasie spotkania panie miały możliwość obejrzenia, powąchania, skosztowania świeżych roślinek.

    Pani instruktor starała się zachęcić słuchaczy do uprawy ziół nie tylko w ogródkach przydomowych, ale również na balkonie, czy też w doniczce na parapecie kuchennym. Każda uczestniczka spotkania otrzymała broszurkę zawierającą podstawową wiedzę o ziołach.

    Natomiast w październiku odbyły się warsztaty kosmetyczne polegające na robieniu naturalnych kosmetyków na bazie ziół. Co do tej pory wydawało się nam niemożliwe stało się faktem. Spełniło się marzenie wielu kobiet z KGW w Narwi. Zamiast iść do apteki, drogerii można sobie samej w domowych warunkach zmiksować maść albo krem bez grama chemii i co najważniejsze bez przepłacania. A skład naszych kosmetyków jest bardzo czytelny. Tylko należy pamiętać, aby wiosną, latem przygotować komponenty.

   Spędziłyśmy miło i twórczo czas.  Na pewno nagietek, żywokost, mięta, oregano, estragon, bazylia i inne zioła będą rosły w naszych ogródkach a jesienią zrobimy z nich coś pożytecznego.

     Z kolei w listopadzie przeprowadzono cykl warsztatów kulinarnych. Ze względu na obostrzenia  związane z rozwijającą się pandemią spotkania odbyły się kilka razy w małych grupach. Nauczyłyśmy przyrządzać potrawy mięsne, rybne,  desery z dodatkiem ziół. Podczas spotkań praktycznych uczestniczki pod okiem instruktora samodzielnie  wykonywały potrawy od początku do końca, po czym każda potrawa była prezentowana na talerzu i profesjonalnie dekorowana z zachowaniem zasad sztuki kulinarnej. Wszystkie te spotkania kulinarne były podzielone na panele teoretyczne i praktyczne. Instruktorka wyjawiła triki pomagające przygotować perfekcyjne dania. Na koniec każdego spotkania odbywała się degustacja przygotowanych potraw a każdy członek naszego koła otrzymał broszurę z przepisami kulinarnymi.

     Nasz projekt to nic innego jak kilka godzin nauki w miłym gronie. Pod okiem instruktorów świadomie zdobyłyśmy dużo wiedzy teoretycznej i praktycznej, która pozwoli nam zdrowiej żyć.

Osoby uczestniczące w tym projekcie dzięki licznym spotkaniom i warsztatom aktywnie spędziły swój czas wolny, poszerzyły wiedzę z zakresu ziołolecznictwa, zdobyły nowe umiejętności kulinarne z wykorzystaniem ziół oraz nauczyły się sporządzania we własnym zakresie środków kosmetycznych. Zdobytą wiedzę na pewno będą przekazywać swoim najbliższym, sąsiadom i znajomym. Spotkania te powiększyły integrację społeczności lokalnej i wpłynęły na nowe formy współpracy między mieszkańcami naszej miejscowości.

 

  GALERIA ZDJĘĆ