Dnia 8 września 2020 roku w Bibliotece Publicznej w Narwi odbyło się seminarium p.t.: ,,Wykorzystanie ziół w niekonwencjonalnym leczeniu domowym”, które poprowadziła pani Ewa Czyżewska.

   Na spotkanie przybyło wiele kobiet interesujących się ziołami, zielarstwem, ziołolecznictwem a przede wszystkim zdrowiem swoim i swojej rodziny.

       Prowadząca przekazała zebranym podstawowe i niezbędne informacje na temat przetwórstwa ziół na potrzeby rodziny. Zapoznała z zasadami zbierania, suszenia, przechowywania tych roślin a także, jak należy prawidłowo przygotowywać odwary, napary, maceraty, nalewki, wyciągi olejowe oraz soki. Wyjaśniła, dlaczego zioła są tak ważne dla człowieka, jaka siła w nich się znajduje, w leczeniu jakich dolegliwości i schorzeń mogą być przydatne. W czasie spotkania panie miały możliwość obejrzenia, powąchania, skosztowania świeżych roślinek.

     Pani Ewa starała się zachęcić słuchaczy do uprawy ziół nie tylko w ogródkach przydomowych, ale również na balkonie, czy też w doniczce na parapecie kuchennym.

  Każda uczestniczka spotkania otrzymała broszurkę zawierającą podstawową wiedzę o ziołach.

      Seminarium odbyło się w ramach realizacji projektu: „Zioła w domu to zdrowa rodzina” realizowanego przez Koło Gospodyń Wiejskich w Narwi z programu „Działaj Lokalnie 2020”

 

Poznajemy zioła

Wykład o ziołach

Zasady zbierania ziół

Zastosowanie ziół w leczeniu domowym