W dniu 4 września 2020 roku grupa mieszkańców Gminy Narew w ramach realizacji projektu „Zioła w domu to zdrowa rodzina” udała się do Ziołowego Zakątka w Korycinach – unikatowego w skali świata obiektu agroturystycznego położonego w samym sercu najczystszego regionu Podlasia.

Był to wyjazd w ramach realizacji przez Koło Gospodyń Wiejskich w Narwi projektu z programu „Działaj Lokalnie” Polsko-Amerykańskiej Fundacji Wolności.

W trakcie pobytu uczestnicy wycieczki zwiedzili ogród botaniczny z kolekcją roślin użytkowych, wysłuchali gawędy o ziołach oraz zapoznali się z właściwościami ziół i ich zastosowaniu w różnych dziedzinach życia. Podczas zwiedzania można było dotknąć roślin i powąchać ich zapachu. Na terenie ogrodu usytuowany jest zabytkowy XVIII wieczny kościół z ogrodem biblijnym, domek różany, słowiański krąg kamienny oraz stara bimbrownia, które można było również zwiedzić i obejrzeć.

Po dwugodzinnym zwiedzaniu wycieczkowicze przystąpili do wykonywania ekologicznych produktów. Własnoręcznie przygotowali herbatki ziołowe oraz przyprawy po dokładnym wyjaśnieniu ich zastosowania w życiu codziennym.

Po wyczerpującym dniu ugoszczeni zostali obiadem ekologicznym. Były to pierogi z dodatkiem pokrzywy i ekologiczny kompot.

Miło spędzony dzień w Ziołowym Zakątku pozwolił uczestnikom zapoznać się i osobiście zobaczyć jak wokół nas są rosną różne lokalne surowce, które można  użyć w życiu codziennym i do produkcji ekologicznej żywności.

Wycieczka była elementem integracji mieszkańców Gminy Narew. Udział wzięło 41 osób z różnych wsi gminy (Narew, Tyniewicze, Gorodzisko, Chrabostówka).

warsztaty przygotowywania herbatek ziołowych

warsztaty przygotowywania przypraw

zgłębianie wiedzy o właściwościach ziół

zwiedzanie ogrodu botanicznego